Results

by Secretary

on Mon July 22, 2019

Whybrow Family Goblets

The results of the Whybrow Family Goblets Competition held on Sunday 21st July are as follows:

Winners - Lindsey Dale & Sophia Hallett - 66.5

Runners-Up - Damian Hallett & David Dale - 67 (B.9)

Third - Alex McHugh & Paul McHugh - 67 

 

by Secretary

on Sun July 21, 2019

Coast to Coast

Overall

1st Dale Band, Carl Band, Ryan Curnow (Tehidy) 159pts

2nd Lewis, Gay, Max Gay, Ricardo Sanchez (Carlyon Bay) 158 pts

3rd Tim Rowat, Mark Eccles, Keith Nash (West Cornwall) 153 pts

4th Ian Hodge, Rod Handyside, Phil Weaver (West Cornwall) 152 pts

5th Paul Jackson, Lewis Jackson, Dave Tredidgo (Perranporth/Porthpean) 150 pts

6th Chris Hulston, Craig Peace, Dean Reece-Davis (Abbey Hotel/Redditch)

West Cornwall

Day 1

1st Jason Gay, Paul…

Continue Reading

by Secretary

on Mon July 15, 2019

Andrew Harry Memorial Trophy

The results of the Andrew Harry Memorial Trophy held on Saturday 13th July are as follows:

Winners - Ed Sherlock, Luke Higgs, Jared Lawrence, Tom Julier - 97

Runners-Up - Janette Coates, Melanie Pepper, Mandy Cosgrove, Helen Thompson - 96 (B.9)

Third - Tom Neal, Victor Ascherl, Alex McHugh, Paul McHugh - 96

by Secretary

on Mon July 15, 2019

Roll Up Stableford

The results of the roll up stableford held on Friday 12th July are as follows:

Division One

Winner - Aidan Gilbert - 42pts

Runner-Up - Phil Ashley - 41pts

Third - Dan Ferrie - 40pts

Leading Scores - Nigel Thwaites & Alan Trerise - 39pts

Division Two

Winner - Ben Bignell - 39pts (B.9)

Runner-Up - Matthew Ruse - 39pts

Third - Peter Flett - 32pts (B.9)

Leading Score - Jim Alexander - 32pts

 

roll-up-12-07.pdf

by Secretary

on Thu July 11, 2019

Enys Cup & Bert Anthony Trophy

The results of the Enys Cup and Bert Anthony Trophy held on Wednesday 10th July are as follows:

Division One

Winner - Lindsey Dale - Net 62 - Winner of the Enys Cup

Runner-Up - Peter Gilbert - Net 64 (B.9)

Third - Nigel Thwaites - Net 64 (B.9)

Leading Scores - Mark Twynham - Net 64

                            Scott Paterson & Tim Bullock - Net 66

Division Two

Winner - Alan Connor - Net 67 (B.9) - Winner of the Bert Anthony Trophy

Runner-Up - Hjalmar Wara - Net 67

Third - Jared Lawrence - Net 69

Leading Scores - James Hale & Peter Watters - Net 70

 

enys-&-bert-anthony-cups.pdf
Older News